Разработката на Scirocco, първото истинско спортно купе на Volkswagen, започва в началото на 70-те години. Неговото търговско наименование се придържа към тогавашната практика на концерна да кръщава моделите си с имена на ветрове, а дизайнът му (както и този на Golf) е поверен на италианския майстор-стилист Джорджето Джуджаро.
Автомобилът, който е генетично свързан с формите на Passat и Golf, дебютира през 1974 година като наследник на поизносения във времето Karmann-Ghia. Първоначално предлаганите на европейския пазар двигатели са с работен обем от 1,1 до 1,6 л, а в САЩ е лансирана 1,7-литрова версия. Още през 1975 г. като опция започва да се поставя и климатик.
Втората изцяло рестилизирана серия на Volkswagen Scirocco (Typ 53 B) се произвежда в периода 1981 – 1992 г., но е базирана на старата платформа на модела, обозначена като А1. На този своеобразен имиджов флагман се възлагат големи надежди, още повече, че дизайнът му е разработен от щатния стилист на Volkswagen Херберт Шафер, с което Волфсбург окончателно преустановява съвместните си творчески експерименти с Италия. Второто поколение на Scirocco наистина впечатлява с много по-атрактивна и модерна визия, като едно от интересните дизайнерски решения в неговия екстериор е поставянето на задния спойлер върху самото стъкло. През 1984 г. са въведени някои незначителни промени, като премахването на надписа “Scirocco”, който до този момент стои под спойлера, и препозициониране на светлинния индикатор за спирачките. По същото време е преработена нишата за поставяне на резервната гума, така че в багажника да се освободи повече място за интеграцията на по-голям резервоар. Като опция се предлагат също така кожен интериор, електрически стъкла и огледала, климатик и шибедах.
С течение на времето мощността и въртящият момент на двигателя започват да нарастват прогресивно. Гамата от 1982 – 1984 г. достига мощност от 74 к.с. (при двигателите, с вътрешнозаводско обозначение EN), която след 1984 г. е увеличена на 90 к.с. (код на двигателя JH). В средата на 1986 г. е представен 16-клапанният модел на Scirocco (код PL), който достига мощност от 123 к.с. и е предназначен предимно за американския пазар, а това от своя страна предполага и основен фейслифт на каросерията, в това число: по-голям заден спойлер, „капковидни“ отвори на джантите и винилово покритие на средната колона. Отвъдокеанските версии се различават и с по-едрите и изнесени навън предпазни брони, както и допълнителните мигачи, вградени в калниците.
Макар и амбициозен, 16-клапановият вариант на Scirocco се сблъсква със сериозен вътрешнофирмен кокурент на американския пазар в лицето на Golf GTI А2, произвеждан по същото време в САЩ, който е снабден с 2,0-литров двигател 16V.
В началото на 90-те години на европейския пазар е лансирана версията Scirocco GTX 16V с 1,8-литров мотор с мощност от 139 к.с., която се превъзхожда единствено от двулитровите версии на Golf АЗ, достигащи до 150 к.с.
Също както и първата генерация на Volkswagen Scirocco, така и тази се произвежда от фабриката на Karmann в Оснабрюк. Продажбите на модела са преустановени в САЩ през 1988 г., в Канада през 1989 г. и в Европа през 1992 г. След това мястото на Scirocco е заето от новото спортно купе Corrado.
Първият Volkswagen Scirocco (1974 – 1981) е произведен в 504 153 броя, а второто поколение на модела, само в 291 497 броя.