VW ID.Buzz Cargo: мечтата на куриера (ТЕСТ)

Товарната версия на електрическия бус е много приятна за каране – но и доста скъпа

Караш машина с 286 конски сили (при моделна година 2024), безшумно задвижване, не „ръчкаш“ предавки цял ден и вечер нямаш болки в крака от натискането на съединителя: дали по този начин не изглежда служебният автомобил мечта за всеки куриер? Именно до този идеал се доближава електрическото Bulli на новото време в лицето на ID.Buzz Cargo. Лекотоварният модел, който серийно разполага с три места и обем за товари 3,9 куб.м, има и още едно съществено предимство – диаметърът на завой от eдва 11 метра, който ще улесни маневрите в града. А предаването на тягата към задните колела (има и версия 4х4), както и разположението на батерията с капацитет 77 кВтч в пода гарантират стабилност на пътя, каквато няма да можете да получите при конвенционален „товарач“ на двигател с вътрешно горене. Най-модерната интерпретация по темата VW Bus притежава и още едно съществено предимство – че успява да кара минувачите да се усмихват. Дизайнът на ID.Buzz следва в голяма степен линиите на легендата T1. Например характерната предница с V-образен елемент беше една от най-емблематичнте дизайнерски характеристики на модела отпреди половин век.

В таблото откриваме много общи елементи с другите модели върху платформата MEB

Постигнахме по-ниска от официално обявената консумация

С товарния си обем от 3,9 куб.м ID.Buzz Cargo се доближава повече до Caddy Маxi (3,7 куб.м), отколкото до Transporter (4,3 куб.м). Но не и по отношение на цената – тя е минимум 113 020 лв.! Срещу толкова можете да се сдобиете с два броя Caddy дълга база! И все пак: при енергийна консумация в смесен цикъл (и приблизително 40% от пробега с товар от 250 до 600 кг) около 15,5 кВтч (в нашия тест при включен климатик) за изминаването на 100 км разходите ви за енергия биха могли да паднат до около 2,60 лева. Това обаче е в идеални условия – т.е. по нощната тарифа и то за битови клиенти – каквито надали биха били потребителите на ID.Buzz Cargo. Но каквото и да си говорим, е в пъти по-евтино, отколкото при аналогичен модел на ДВГ. Естествено, през зимния сезон трябва да се подготвите за по-висок разход – над 20 кВтч, но и тогава разходите ви за ток биха били в пъти по-ниски, отколкото за дизелово гориво. А как седи ключовият въпрос с пробега? Официално Volkswagen oбещава 420 км по цикъла WLTP – а тестовият бус (и то не в най-актуалната модификация за моделна година 2024) ни посреща с обещание за 384 при 80% заряд на батерията (по официални данни). И все пак: явно благоприятните атмосферни условия през летния сезон са помогнали за постигането дори на по-ниска консумация от заводски обявената (20,4-22,2 кВтч/100 км).

Обемът на товарния отсек е 3,9 куб.м, а полезният товар – 647 кг

По отношение на полезния товар обаче ID.Buzz Cargo не е шампион – максимално можете да качите в него до 647 кг, така че ще трябва да внимавате. Например в нашия казус останахме радостни, че европалет с газобетонни блокчета можеше да влезе между задните калници, между които ширината е 120 см. Мотокаристът, който товареше буса, обаче ни предупреди, че ще трябва да свалим поне най-горните два реда – и се оказа прав. Дори и обаче да бяхме успели да вкараме целия товар наведнъж, не трябваше да потегляме – защото щяхме да надвишим допустимото общо тегло (3,1 тона) с над 150 кг.

Лукс, който не е характерен за лекотоварен модел

Опцията за програмирано охлаждане/затопляне на пътническия отсек позволява да влизате в кабина, в която необходимата температура е постигната предварително – така че няма нито да мръзнете през зимата, нито да се потите през лятото. Малкото екранче в ролята на арматурно табло, както и изнесеният до волана контролер на трансмисията (откъдето се задейства и режимът на по-мощна рекуперация), вече са ни познати от ID.3. Всичко това издава общата платформа за всички електрически модели на концерна Volkswagen, върху която „стъпва“ и електрическият бус. Освен сладка „муцунка“, ID.Buzz разполага и с други изненади – като например усмихнато личице зад дръжката за отваряне на вратата, в случай че случайно усмивките на минувачите по тротоарите не са ви достатъчни. Тестовият модел пък ни посреща дори и с извод USB-C на дясната врата.

Благодарение на модерния дизайн на товарното отделение ID.Buzz Cargo впечатлява с място за два напречно разположени европалета

Общата платформа с другите електрически модели обаче е свързана и с някои ограничения: например голямото разстояние от водача до предното стъкло, където иначе се отваря място за обемисти торби например, би следвало да бъде заделено за товарния отсек – но не може да бъде решено по друг начин, защото позициите на седалките, волана, контролерите и т.н. са фиксирани от архитектурата на базата, наречена MEB. Всъщност единственият по-сериозен проблем, свързан с този тип разпределение, е, че на моменти няма да виждате светофарите много добре – но иначе под предното стъкло хората от Volkswagen са обособили доста удобно място за съхранение на вещи. И все пак: дължината на товарното пространство е 2,2 метра, почти с 0,2 метра по-малко, отколкото при сравним T6.1. Buzz обаче е и с 20 см по-къс, което го прави по-удобен за градски доставки.

Teстовият автомобил ни посрещна с обещание за 384 км при 80% заряд на батерията. В най-добрия случай зареждането от 5 до 80% отнема половин час

Teхнически данни: Volkswagen ID.Buzz Cargo*

Мощност 204 к.с. Капацитет на батерията 77 кВтч Д/Ш/В 4712/1732/1953 мм Обем на товарната зона 3,9 куб.м Полезен товар 647 кг 0-100 км/ч 10,2 сек Задвижване 1-степ. трансмисия/задно Максимална скорост 145 км/ч Разход (WLTP) 20,4-22,2 кВтч/100 км Цена от 113.020 лева (за новата версия с 286 к.с.)

*данните се отнасят за версията от 2023 г.

Извод

ID.Buzz Cargo не е първият и да не е най-практичният електрически лекотоварен модел на VW. Но определено е най-симпатичният. Неговите предимства са заложени преди всичко в приятното пътно поведение и закачливият дизайн – именно поради тези фактори моделът би се харесал на всеки служител, който цял ден трябва да товари и разтоварва пратки. За да се изплати високата първоначална инвестиция обаче, симпатичният Volkswagen трябва да работи неуморно – и да не бъде зареждан от обществени станции с по-високи цени на електроенергията.