VW Touareg 3.0 V6 TSI: подобреният великан (TECT)

Ако не харесвате дизел и Plug-in, то изпробвайте фейслифта на VW Touareg с V6-бензинов агрегат

Mалък фейслифт за един голям автомобил: освежената версия на третото поколение на SUV-а на VW (от 2018 г.) се разпознава най-лесно по непрекъснатата светлинна ивица на задницата, носи със себе си актуализирана инфотейнмънт система и по-богато оборудване.

Сега окачването прави по-голям шпагат между комфорт и спорт благодарение на сензор за натоварването на покрива (разположен в дъгите на покрива, преди го имаше в Audi Q7). При регистриране на товар той променя настройката на ESP. Нови са и по-меко тапицираната централна конзола, както и новите карти на навигацията.

VW Touareg 3.0 V6 TSI
В пясъчната кариера теглото на Touareg си казва думата

Гласовите команди са подобрени, като системата сега е серийна, като чрез нея можете да регулирате отоплението и аудио-системата (ключова команда: Hello Volkswagen, или чрез бутон на волана), както и безжичното свързване на смартфони с Android и Apple. LED светлините също са серийни, за матричните LED (IQ.Light) фарове се доплаща. Серийното оборудване включва навигационната система с 15-инчов дисплей Discover Pro Max, електрическа щора за багажника, безключов достъп, задна камера и система за разпознаване на пътни знаци. Използваните сега USB-C букси зареждат по-бързо. Тестваният от нас V6-турбобензинов двигател 3.0 TSI с 340 к.с. без съмнение е доста експлозивен: с такава тяга разполагаше първото Porsche Cayenne S от 2003 г., с атмосферен V8-двигател. Собственото тегло от 2270 кг съответства на приблизително подобно моторизирани BMW X5 или Mercedes GLE.

В пясъчната кариера теглото на Touareg си казва думата

В Touareg плъзгачите на волана също реагират със забавяне и непрецизно на командите

Също както и Cayenne и Audi Q7 Touareg се произвежда в Братислава (Словакия). Понижаващи предавки се предлагаха само в първите две поколения, но не и в актуалното. Въпреки това моделът има известни офроуд способности – а и може да тегли ремаркета с коне (прикаченият му товар е до 3,5 т). Така SUV-ът е подготвен за всякакви ситуации. Клиренсът може да се регулира благодарение на въздушното окачване (11 800 лв., в пакет) от 21 на 27 см.

Нашият тестови екземпляр бе оборудван също така с офроуд пакета (1090 лв.), който освен защита на двигателя, радиатора, акумулатора и резервоара, предлага допълнителни режими за движение върху пясък и чакъл. Водачът не може да задейства ръчно блокажа на диференциала (става въпрос за истински централен диференциал с автоматичен блокаж, а не обичайния за SUV ламелен съединител). Все пак системата не успява да се доближи до уменията за офроуд на предлагания с понижаващи предавки Mercedes GLE. В пясъчната кариера теглото все пак си казва думата. В режима за движение по пясък също трябва да прибегнете до стари трикове и да изпуснете малко от налягането в гумите.

Култивиран двигател за феновете на класическите бензинови агрегати: непромененият 3,0-литров агрегат с директно впръскване

В града задните завиващи колела (11 800 лв., в пакет) помагат за поносим диаметър на завой (11,5 м). Широчината от 1984 мм прави автомобила доста обемист, макар че моделът не създава впечатление на толкова широк, колкото например BMW X5 (2004 мм). Иначе в сила е казаното преди за Touareg TSI: солидна мощност, разгръщаща се линейно с помощта на прецизно превключващата 8-степенна автоматична трансмисия на ZF, пъргаво пътно поведение благодарение на задните завиващи колела и леко ориентирано към задната ос разпределение на тежестта (отпред:отзад 40:60 процента).

Нашият тестови екземпляр в ниво R-Line е с Black-Style екстериор, доплащане от 3730 лв.

Въпреки високото си тегло, моделът остава дълго време неутрален в завоите, наклоняването на каросерията бива овладяно посредством реакции на електромеханичната система, когато адаптивното окачване е комбинирано със система за стабилизиране срещу наклоняване (6100 лв.). Въздушното окачване се комбинира много добре с 21-цоловите гуми – няма го обичайното за толкова големи колела стегнато возене. Сдържано пулсиращият при изкачване в планината V6-бензинов агрегат е истинска наслада за клиентите, които не обичат дизеловото тракане във високия клас на VW. Тестовият разход от 11,3 л не е изненадващ – по-скоро фактът, че по време на тестовете ни Plug-in хибридната версия (преди фейслифта) бе още по-лакома. Ах, това тегло…

Офроуд режими на движение по пясък, чакъл и скали

Извод

Макар че на един такъв голям SUV му е по-присъщ дизелов мотор: този V6-бензинов агрегат оставя отлични впечатления с мощността си, комфорта си и култивираността си – както и с липсата на сериозна лакомия. За търсещите нещо благородно и изминаващите малко километри водачи вариантът е подходящ. Цената обаче не е никак ниска.